0 380 512 32 22
Running

Spor Yapın, Sağlıklı Olun

Sağlık açısından hareketli olmak yararlıdır. Hareket etmekten ka­çınmayan insanlarda kan dolaşı­mı daha sağlıklı olacağından beynin çalışması da daha verim­li olacaktır. Spor yapmak vücu­da hareketlilik sağlayacağı için önemlidir. Ancak her spora her yaşta ve hiçbir hazırlık yapmadan, gerekli tıbbi kontrollardan geçmeden başlamak doğru değil ve de tehlikelidir.

Vücudun alıştığı hareket temposundan birden bire daha hareketli bir tempoya geçiş ilk olarak kalbin itirazı ile karşılaşır. Koşmanın veya hızlı yürümenin sağlık için iyi olduğunu öğrendiği­niz de daha önceleri yapmadığınız bu işleme birdenbire başlayıp süreyi uzatmaya zorlama­nız sağlığınız için fayda yerine zarar getirir. Herşeyi azdan başlayarak çoğaltmak en doğru­sudur.

Bazı sağlık öğütleri bir organın sağlığını korur­ken, diğerini bozan türdendir. Mesela aşırı zorlayıcı sporlar sahibini vakitsiz çökertebilir. Yapılan araştırmalar aşırı jogging yapanlarda yoğun bir stres oluştuğunu ortaya çıkarmıştır. Bedensel yüklenme dolayısıyla vücudun nor­malin üstünde stres hormonu sağlayarak vücu­dun yaşlanmasını hızlandırdığı anlaşılmıştır. Yi­ne gençliklerinde iddialı olan sporcuların özel­likle jimnastikçilerin ileri yaşlarda bazı bedensel şikayetlere maruz kaldığı tespit edilmiştir. Bir spora aniden başlamak kadar onu birden bırak­manın da sakıncalı olduğu bilinmektedir. Bir spor veya hareketi ölçülü ve devamlı yapmak sağlığı açısından en doğru davranışdır.

Her spor dalının vücuda genel etkileri olduğu kadar özel etkileri de olabilir. Bu konuda sağlık kontrolünden geçmenin dışında kişinin kendi üzerinde gözlemler yapması ve saptadığı deği­şiklikleri doktoruna danışması, olabilecek tehli­keleri önlemek bakımından faydalıdır.

admin

0comments

21 Tem, 2015

Comments